top of page
Vyhledat
  • Obrázek autoraMarcel Baláš

Obrana magorova


Aneb lehce patetická óda na silový trénink


Evoluce jednotlivce

Pevně věřím v to, že člověk by se měl za tu dobu, co je na světě, vyvíjet, snažit se měnit sebe sama (ale i okolní svět) k lepšímu, zdokonalovat se. Pro člověka jako integrální spojení těla a mysli není dostačující, když posiluje jen a pouze jednu svou část. Dle svých možností a předurčeností by se měl vyvíjet komplexně a ve všech směrech — studovat, rozšiřovat si intelektuální obzory, prohlubovat svoje znalosti, zušlechťovat svůj charakter, ale i vylepšovat svou tělesnou schránku z hlediska síly, rychlosti, estetiky.


Buduj pevné tělo a pevnou mysl

Silový trénink nabízí nejlepší a nejúplnější nástroj, jak zdokonalit své fyzické schopnosti a vzhled. Tak jako je filosofie královna věd, silový trénink je králem fyzického cvičení. Síla zkrátka patří mezi nejdůležitější fyzické schopnosti každého člověka. Poskytuje nejširší přesah do všech ostatních fyzických schopností a pozitivní vliv v mnoha oblastech běžného života, nejen toho sportovního.


Vhodně připravený silový trénink zvyšuje nejen sílu, ale i výbušnost, rychlost a celkovou kondici. Buduje svalovou hmotu a její hustotu, což ocení nejen mladý muž, ale i senior v pozdních letech svého života, byť každý třeba z jiného důvodu. Silné tělo je odolnější a celkově užitečnější. A v neposlední řadě z estetického hlediska formuje oku lahodící postavu, na kterou člověk může být zaslouženě pyšný.


Ale nejen to, silový trénink má ohromný přesah i do osobnosti člověka. Tříbí jeho charakter. Učí ho disciplíně: ve cvičení, stravě, životním stylu. Vyžaduje oddanost věci, motivaci a odhodlání: bez nich se nikam neposunete, budete stagnovat. Pěstuje trpělivost: bez ní skončíte ještě dříve, než na vás budou vidět pozitivní změny. Učí překonávat strach: musíte se spolehnout sami na sebe a svoje schopnosti, protože nikdo jinej za vás to železo nezvedne. Vyžaduje znalosti a schopnost je použít, tvůrčím způsobem je měnit, experimentovat, plánovat a programovat vývoj. Zkrátka, co člověk odposiluje na svém těle, to se mu stonásobně vrátí na silnější a odolnější osobnosti a využije i v mnoha jiných oblastech svého života.


Obětuj málo, získej mnoho

Kdo to kdy s čímkoliv myslel vážně, je připraven na oběti. Oběti krátkodobých radostí proti dlouhodobému cíli a přiblížení se ideálu. Vždy a všude platí, že kdo něčeho dosáhl, musel se zříci mnoha pomíjejících rozptýlení a podružností, které mu stály v cestě k cíli. A vždy a všude platí, že aby toho cíle dosáhl, musel si v dané cestě najít i jisté zalíbení. V extrémním případě až posedlost, kteroužto posoudit je ovšem velmi subjektivní. Člověk s disciplínou, oddaností věci a pevnou vůlí bude pro ty, kteří v tomto absentují, vždy ten posedlý. Takovému člověku to ale naštěstí bývá jedno.


Zatímco se vrstevníci bavili na večírcích, Jágr od mala makal na statku, přehazoval vidlemi hnůj, učil se do školy, dělal tisíc dřepů denně a hokej hrál zároveň za všechny možné kategorie od dorostenců přes juniory až po seniory. Sáblíková se učila techniku na kuchyňském prkně doma v obýváku a venkovní tréninky praktikovala na rybníku, který ale nejdřív musela rychle sama odhrábnout od sněhu, aby si mohla dát pár koleček než se setmí. Teď jsou z nich nesmrtelné legendy.


Takové oddanosti a takových úspěchů dosáhnou jen výjimky, ale to ani není potřeba. Pro běžné “smrtelníky” postačí pravidelný, soustavný trénink 3x týdně s upravenou životosprávou. A ani toho bohužel není většina schopna. Pokud ale vydržíte, pak vykoupením za ta drobná a vesměs nepodstatná odříkání je obecně něco trvalejšího, nepřenositelného, něco, co si nekoupíte, co vám nikdo nedá a co vám nikdo nevezme — důvod být na sebe pyšný. A to je na dosah pro každého z vás. Nic vám nezvedne sebevědomí a nedodá osobnostní síly tolik, jako silový trénink.


Spousta podobných nadšenců — včetně autora samozřejmě — navíc může argumentovat, že snad jen kromě jedné další záležitosti stejně neznají lepší krátkodobou radost, než když si v daném konkrétním tréninku odpracují, co měli, vydají ze sebe maximum, a i když je možná bolí celé tělo, je jim krásně a tvář jim hřeje nepopsatelným lehkým úsměvem, a kdykoliv pocítí na druhý den lehkou bolest ve svalech, v hlavě jim u toho hraje Beethovenova devátá. A to nemluvím o pocitu, který zažijete, když si zvednete PR na mrtvý tah. Na to je i Beethoven krátký. Ožírací večírek s přáteli je proti tomu nejen ztráta času, ale i blaženostní dno. A pro mnoho z nás občas i trauma.


Obrana magorova

V tomto procesu narazíte na ty, kteří vás nazvou posedlým nebo dokonce magorem. Čím oddanější a disciplinovanější budete, tím spíš na tento postoj narazíte. Nestyďte se za to. Zvlášť pokud nejde o posedlost pouhým fyzickým výzorem. Skuteční přátelé tento postoj pochopí, i když nebude vždy v souladu s jejich přáním. Není v tom nic osobního.


A ne že by posilování nutně vedlo k asociálnosti člověka. Možná naopak. Čím více času člověk tráví sám s železem, tím více si pak cení chvil, které může věnovat těm nejdůležitějším a nejbližším. Akorát asi nebudou ve formě bujarých alkoholových a obžérských večírků do ranních hodin. O to hodnotnější ale můžou být.


Samozřejmě, stane-li se z oddanosti fyzické kultuře nejen hlavní, ale i jediná důležitá součást života, může se stát, že takového člověka sice budou všichni v okolí obdivovat, ale nebude nikdo, kdo by ho miloval. Extrémní postoj sklízí extrémní reakce. Avšak při zachování rozumného a vyváženého poměru k dalším důležitým životním součástem, není lepšího pocitu, než když můžete sledovat, jak se zlepšujete, jak překonáváte sami sebe, jak se vynaložené úsilí přetavuje ve zcela viditelné pokroky. Platí přitom, že čím větší úsilí, tím intenzivnější prožitek. A silový trénink patří k tomu nejnáročnějšímu.

 
31 zobrazení0 komentářů

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page